Co to jest responsive web design?

Przez w dniu
laptop

Potrzebna zmiana

Czasy w których strony internetowe przeglądaliśmy tylko na ekranie komputera dawno minęły. Wraz z postępem technologicznym i wprowadzeniem nowych urządzeń służących do przeglądania internetu należało zmienić podejście do pisania stron. Statyczna strona musiała ustąpić miejsca innemu rozwiązaniu – responsive web design.

Czym jest RWD?

Jest to technika tworzenia strony dopasowującej się do wielu rozdzielczości. Nowoczesna strona internetowa powinna posiadać wiele wersji dostosowanych do różnych urządzeń, takich jak telefon czy laptop. Takie rozwiązanie ma swoją nazwę – responsive web design czyli po prostu RWD. Jeśli podczas projektowania strony nie uwzględnimy wersji dla innych urządzeń niż komputer stacjonarny to możemy narazić się na poważne straty w liczbie odwiedzających. Obecnie coraz częściej wyszukujemy interesujące nas treści otwierając przeglądarkę telefonu komórkowego. Podobnie jest w sytuacji, gdy pragniemy odwiedzić nasz ulubiony portal. Jednak w momencie, gdy treść, którąś pragniemy zobaczyć, nie jest odpowiednio dobrze i szybko zaprezentowana – natychmiast z niej rezygnujemy.

Responsywność = Lepsze pozycjonowane

Strona która wspiera technologię RWD jest automatycznie lepiej pozycjonowana w wyszukiwarce Google. A jak wiadomo lepsze pozycjonowanie wpływa bezpośrednio na zwiększenie liczy odwiedzin. Kolejnym powodem który może przekonać do wyższości stron dynamicznych nad statycznymi jest łatwość użytkowania takiej strony. Bardzo trudno użytkuje się stronę w wersji desktop-owej na telefonie lub tablecie, a tworzenie jej w ten sposób, spowodować może niechęć do późniejszych odwiedzin.

Masz sklep internetowy? Musisz stosować RWD

W wypadku, gdy tworzymy sklep internetowy brak wersji mobilnej jest strzałem w kolano. Ilość klientów, którzy nie skorzystają z naszej oferty, z powodu nieczytelnej strony, może być nawet kilkukrotnie większa od ilości użytkowników, która zdecyduje się na zakup. Nawet jeżeli nie prowadzimy sklepu tylko prostą stronę informacyjną o naszej działalności, to także ograniczy ilość odwiedzin, a co za tym idzie liczbę otrzymywanych zleceń. Obecnie portale, które nie są budowane w oparciu do RWD są gorzej pozycjonowane i często przestają istnieć po krótkim czasie od ich powstania.

Prostota implementacji

Na szczęście dynamiczne strony internetowe są stosunkowo proste do uzyskania. Możemy łatwo znaleźć oferty budowania stron z RWD lub samodzielnie ją stworzyć. W tworzeniu naszej witryny mogą nam pomóc Frameworki, czyli pakiety klas CSS, za pomocą których można tworzyć dynamiczne widoki dla naszej strony. Zwykle są to widoki dla telefonu, tabletu, laptopa i oczywiście dla komputera stacjonarnego. Gdy już się zagłębimy dostatecznie w strukturę dodatkowego pakietu klas, to możemy na podobnej zasadzie stworzyć widoki dla innych rozdzielczości. Dzięki temu strona będzie wyglądała profesjonalnie i nowocześnie.

Nie zapomnij o wielkości zdjęć i czcionek

Warto także pamiętać o tym, aby grafiki używane na stronie były tworzone z myślą o odpowiedniej rozdzielczości. Należałoby także pamiętać, aby wraz ze zmniejszaniem rozdzielczości zmniejszać czcionkę, co pozwoli zachować pełną czytelność strony.

Nie tylko zalety

Niestety, ale gdy chcemy zmienić wygląd naszej strony na dynamiczny to musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Zaprojektowanie i wykonanie takiej strony to czasochłonny proces, który wymaga porozumienia klienta i firmy w wielu kwestiach. Nierzadko zdarzają się poprawki i zmiany koncepcji tuż przez zakończeniem pisania strony. Przy tworzeniu nie pracuje tylko programista. Jest to też grafik, a w niektórych sytuacjach również copywriter. Dokonując podsumowania tych wszystkich rzeczy może wyjść dość spora suma wydatków. Jednak gra niewątpliwie warta świeczki i nie należy w tym przypadku oszczędzać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sami jesteśmy przyzwyczajeni do naszej strony,a co istotniejsze nasi klienci ją akceptują.

Podsumowanie

Dynamiczne strony internetowe to nie jest nowa technologia. Wraz z upływem czasu jest ona usprawniana i poprawiana tak, aby zawsze odpowiadała oczekiwaniom użytkowników. Dlatego nie warto stać w miejscu tylko obserwować to co się zmienia i „wyławiać te perły”, które z pewnością pomogą nam zachwycić internautów.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Zostaw komentarz